Anna Jurksztowicz – nota biograficzna 2013

Piosenkarka i wokalistka jazzowa, autorka, także wydawca i producent muzyczny. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła  jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W  1985 roku,  na festiwalach w Opolu i w Sopocie, jako nastoletnia adeptka sztuki piosenkarskiej, wylansowała swoje największe przeboje takie jak Diamentowy Kolczyk, Hej Man, Stan Pogody, Zmysły precz, Zima lubi dzieci. Utwory te napisali wówczas specjalnie dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan.

Z towarzyszeniem najwybitniejszych polskich muzyków i zespołów, wielokrotnie koncertowała także poza Polską m.in.: w Niemczech, Francji, we Włoszech oraz w USA i Kanadzie. Reprezentowała polską piosenkę  na międzynarodowych festiwalach w  Sopocie (Polska,1985); Dreżnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmala ( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 );  Siracusa (Włochy 1991 ); Istanbule (Turcja 1991) i w Kairze ( Egipt 1995).

Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”; „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”, „ Ranczo”.

Nagrała piosenki do polskich wersji filmów Walta Disneya, takich jak: „W pustyni i w puszczy”; „Puchatkowego Nowego Roku”;  „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”.

Ale pomimo, że jest znana z  wielu przebojowych piosenek oraz muzyki do seriali i programów TV, posiada też w swoim repertuarze utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak  spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry i współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów (Szymborska, Miłosz, Lorca, da Ponte).

 

Od kilku sezonów Anna Jurksztowicz występuje w programach symfonicznych poświęconych muzyce filmowej. Do najciekawszych projektów ostatnio zrealizowanych należy także jej recital „ Mozart smooth jazz” zrealizowany we współpracy z muzykami z Berlina, zawierający pieśni i arie W.A..Mozarta w aranżacjach jazzowych . Artystka  zaśpiewała je w oryginalnym języku włoskim i niemieckim  oraz

po polsku w autorskim przekładzie własnym. To ciekawa inicjatywa zarówno pod względem muzycznym jak i popularyzatorskim.

 

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt.: „Modern Classics from Poland” jej firma wydawnicza „Si Music” (www.simusic.pl)  promuje twórczość współczesnych kompozytorów polskich.

O najnowszej płycie:

Najnowszy album Anny Jurksztowicz poświęcony jest kontemplacji. Anna jest jedną z pierwszych artystek w Polsce podejmujących w muzyce temat  duchowych praktyk. Czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje i zaprasza nas do wędrówki w głąb  siebie. Robi to z maestrią, gracją, finezją i z wielką miłością do drugiego człowieka. Tworzy muzyczno-słowny przekaz , któremu nie można się oprzeć, który każe nam się choć na chwilę zatrzymać, przy każdym następnym odsłuchiwaniu na coraz dłużej. Antoine de Saint-Exupéry napisał „Jest tylko jeden problem, jedyny: odkryć na nowo istnienie życia duchowego, które jest czymś wyższym jeszcze od inteligencji i tylko ono byłoby w stanie zadowolić człowieka.”.

Anna Jurksztowicz próbuje tego odkrycia przy pomocy swojej nowej płyty dokonać.

Obecny projekt został zrealizowany we współpracy ze znanym kalifornijskim producentem Thomasem Barquee, który dla amerykańskiego wydawnictwa  Spirit Voyage wyprodukował min. albumy kultowej wśród zachodnich joginów śpiewaczki Snatam Kaur. Muzyka w tej  formule zyskuje coraz więcej słuchaczy i jest doskonałą alternatywą dla bezradnego ostatnio i nudnego popu. Pójdźmy więc za Anną Jurksztowicz jak za Orfeuszem. Ciekawe, czy się obejrzy.

Wybrana dyskografia:

  1. Dziękuję, nie tańczę; Tonpress, 1986
  2. Gdy śliczna Panna; Poljazz, 1987
  3. Kochaj mnie zwyczajnie; Bravo, 1992
  4. Złote Przeboje; M&M, 1994
  5. Sery i inne numery; JaMajkaMusic, 1999
  6. Złota kolekcja; Pomaton EMI, 2001
  7. Prosiaczek i Przyjaciele; Walt Disney Records, 2003
  8. Kubuś i Hefalumpy; Walt Disney Records, 200
  9. Poza Czasem, Muzyka Duszy; Polskie Radi S.A. Agencja Muzyczna, 2014
Podziel się !

Zobacz zdjęcia

anna-jurksztowicz-61 anna-jurksztowicz-62 anna-jurksztowicz-63 anna-jurksztowicz-64 anna-jurksztowicz-65 anna-jurksztowicz-66 anna-jurksztowicz-67 anna-jurksztowicz-68 Anna Jurksztowicz, Fot. Daniel Rudzki - 12

Pobierz zdjęcia wysokiej rozdzielczości


no images were found