Anna Jurksztowicz  jest piosenkarką której  kariera wokalna rozpoczęła się w wieku szkolnym w Szczecinie w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej Musicus Poloniensis. Jej pierwszym nauczycielem muzyki był stypendysta Oliviera Messiena,       prof. Henryk Boskar.
Uczyła się śpiewu klasycznego w Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie (prof. Halina Paterak), porzuciła  jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop.
W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady.
W latach 1980-83 była solistką jazzowej grupy wokalnej Music Market specjalizującej się w muzyce gospel i spirituals, a w latach 1983-1985 współpracowała z poznańskim zespołem Spirituals and Gospel Singers. Z tymi zespołami dokonała nagrań dla archiwum PR, koncertowała w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Szwecji i Rosji.

Po raz pierwszy solo wystąpiła na KFPP w Opolu w 1985 r. zdobywając I nagrodę  w konkursie Premier za „Diamentowy kolczyk”, a także Nagrodę im. Karola Musioła.
W latach póżniejszych wielokrotnie na tym festiwalu zdobywała nagrody i wyróżnienia za interpretację takich znanych piosenek jak „Stan pogody”, „Będzie tak jak jest”, „Muszelko ratuj” czy „Ja samba”.
Reprezentowała polską piosenkę  na międzynarodowych festiwalach w  Sopocie (Polska,1985); Dreżnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmala
( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 );  Siracusa (Włochy 1991 ); Istanbule (Turcja 1991) i w Kairze ( Egipt 1995), Indie (2006).
Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”; „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”, ” Ranczo” i „Ranczo Wilkowyje”
Nagrała piosenki do filmów, dla dzieci takich jak: „W pustyni i w puszczy”; oraz polskie wersje wokalne do produkcji Walta Disneya:  „Puchatkowego Nowego Roku”;  „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”.

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej pt.: „Modern Classics from Poland” jej firma wydawnicza „Si Music” (www.simusic.pl)  promuje twórczość kompozytorów polskich.

 

Podziel się !

Zobacz zdjęcia

anna-jurksztowicz-61 anna-jurksztowicz-62 anna-jurksztowicz-63 anna-jurksztowicz-64 anna-jurksztowicz-65 anna-jurksztowicz-66 anna-jurksztowicz-67 anna-jurksztowicz-68 Anna Jurksztowicz, Fot. Daniel Rudzki - 12

Pobierz zdjęcia wysokiej rozdzielczości


no images were found